Serr, Payne ve Pedro

Adana'da 3 yıl üst üste yaptığımız geçen yıl sonuçlanan adaptasyon çalışmasında 10 çeşit arasında Californiya Üniversitesinin Serr, Payne ve Pedro çeşitlerinden düzenli ve tatmin edici miktarda verim aldık. Çiçeklerin açma tarihleri de çakışıyor. Fidan dikiminden sonra 2. yıldan itibaren meyve başlıyor. Evet içleri yaylada yetişene göre biraz koyulaşıyor. Ancak geçen yıldan beri oda sıcaklığında beklettiğimiz cevizler bile son derece lezzetli en ufak bir acılık yok. Bu 20 kişilik tat panelinin verdiği karar. Sıcak yerlerde vegetasyon süresi daha uzun, ağaçlar daha çabuk büyüyor ve ekonomik verime daha kısa sürede ulaşıyor.

İçinin koyu olmasına gelince; genelde içi açık renkli olan cevizler seleksiyonda yüksek puan alırlar. Ancak tatlı ve pasta sanayinde koyu renkli cevizlerin tercih edildiğini bunun nedeni de açık renkli cevizlerin tatlı ve pastalarda rengi nedeniyle içinde ceviz olduğunun belli olmaması. Amerika’da bu çeşitlerin soğuklamalarının düşük olmasından dolayı ova kesimlerde oldukça fazla yetiştiriciliği yapılıyor. Bizde de bu tip yerlerde iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. Herkese iyi çalışmalar.

Prof. Dr. Nurgül Türemiş

 

Tohumdan ceviz fidanı

Kaman 1 de olsa Kaman 5 de olsa bunların apomiktik olmadığı yani tohumdan yetiştirildiğinde aşı yapılmazsa orjinal ağaca benzemeyeceği geçtiğimiz yıl sonuçlandırdığımız bir tübitak projesi kapsamında ispatlandı. Lütfen artık tohumdan üretilmiş ceviz çöğürlerini yeni bahçelere dikilmek üzere tavsiye etmeyelim. Çünkü bu yüzden pek çok üretici madur durumda. Bahçesindeki ceviz ağaçları birbirinden farklı. Bu nedenle bakım, hasat ve pazarlama çalışmaları aksıyor. ağaçların hepsinin olgunlaşma zamanı farklı olabiliyor. İçlerinden iyi meyve verenler çıkabilir elbette ama bu iş ticari üretimde şansa bırakılmaz. Siz bahçe kurma gübreleme budama konularında yardımcı olun ama çeşit seçimi işini bu konuda bölge çeşit adaptasyon çalışmaları yapan uzman arkadaşlara bırakın lütfen. Aksi halde yıllardır yapıla gelen yanlışların önüne geçemeyeceğiz. İyi çalışmalar diliyorum...

Prof. Dr. Nurgül Türemiş

nturemis@cu.edu.tr